Monday, November 30, 2009

Kana-ananassi ahjuroog!


















KANA-ANANASSI AHJUROOG!
(3 portsu)

Tegemist on mõnusa ja kerge toiduga.
Tarvis läheb:
300 grammi kanafileed
5-6 ananassi ketast (konserv või värske)
1 keskmine sibul
1 keskmne porgant
mõned shampiljonid
piima (–100ml)
tomati pastat (-100ml)
1 tomat
150 grammi juustu
soola, pipart, peterselli.

Prae sibul, kui sibul on klaasjas lisa porgand ja seened. Hauta veel mõned minutid, et porgand läheks pehmemaks. Lisa maitse järgi peterselli, soola ning pipart.
Kanafilee lõika piklikuteks kotletisarnasteks lõikudeks, (läbimõõduga kuskil 1,5 cm). Seejärel tambi lihatükke mõned korrad lihahaamriga. Üle ei tohiks taguda, liha peaks jääma piisavalt elasteseks, kuid samas tuleks tükkide pinnalt tasandada suuremad mügarad.
Seejärel raputa tükkidele mõlemale poole soola ja pipart.
(Võib ka lisada lemmikürte nt. basiilika, seesamiseemne õli jne)
Aseta tambitud tükid ahjuvormile.
Sega piim ja tomatipasta. Pintselda kanat
ükid tehtud kastmega üle, jättes pool kastmest alles. (Üleujutada kana pole mõtet.)
Pista ahjuvorm kanaga ahju ja küpseta 200 kraadi juures umbes 20 min.
Viiluta tomat ja riivi juust.
Kui kana on ahjus 20 min küpsenud, siis pintselda alles jäänud kaste kanatükkide peale ühtlaselt laiali. Lisa praetud sibul, porgand ja seened. Kõige peale aseta viiultatud tomatid ja ananassi kettad ning raputa peale riivitud juust.
Pista tagasi ahju 180 kraadi juures 15 min
(Või seni kuni juust sulab ja muutub krõbedaks.)

Ja ongi valmis! Head isu!

Sunday, November 29, 2009

Kerge ja maitsev tuunikala salat!





Salati retsept on väga lihtne ja välja tuleb alati maitsev. Hetkel on tegemist tuunikalaga, kuid tuunikala võib asendada näiteks kana või krevettidega.
Samuti on salatitesse veel hea muidki lisandeid panna, kui minu külmkapp hetkel piirdus olemasolevate produktidega. Mõnusad lisandid on veel näiteks tofu, mais, basiilika ja ahjus küpsetatud väikesed saiakuubikud.

TUUNIKALA SALAT (2 portsionit)

1/3 jääsalati kapsapeast
2 tomatit
1/2 avokaadot
1/3 suurest salatisibulast
2 muna
kurki
1 purk tuunikala. (Suured tükid vees/õlis- olenevalt, mis kastmega hiljem salatit maitsestada: kui kasutada näiteks soja baasil kastmeid, siis sobib häsi tuunikala õlis, kui hiljem lisatav kaste on näiteks mõni kooresem kaste, siis need on piisavalt rasvased, et kasutada tuunikala vees.)
6-7 shampiljoni
2 küüslaugu küünt
2 spl hapukoort
soola, pipart, rohelist sibulat, seesami seemneid



Haki sibul, jääsalat, tomat kurk, avokaado. Minule isiklikult meeldivad suuremda tükid aga see jällegi oleneb maitsest. Tavaliselt sibul ja avokaado on salati sees mõnus pikkade laastudena, nii ei kao nad kapsalehtede vahele ja maitse tuleb paremini esile.
Keeda munad kõvaks.
Lõika iga shampiljon kolmeks, sest pannil tõmbavud seened kokku. Prae küüslauguga, lisa soola ja pipart. Kui pann hakkab seeni liigselt kuivatama, siis lisa veidi vett ja hauta edasi. Kui seened on omandanud küpse vormi siis lisa hapukoor. Sega seened hapukoorega läbi ja prae kuni hapukoor muutub kreemjaks kastmeks seente ümber.
Nüüd kõik taldrikule ja siis saab oma garneerimis oskuse lendu lasta, mina kasutasin kaunistuseks seesami seemneid ja hakitud rohelist sibulat.

Kui salati baas on valmis siis nüüd on täiesti maitse asi, millist kastet peale panna. Toon ka välja kolm lemmik varianti.
Soja- Soja on kerge, kuid muidugi soolane, nii et tuleb kogusega ettevaatlik olla.
Soja baasil kastmed- (näide pildil) kerged, vähese kalorsusega, soja fännidele, sageli erinevate maitsetega ja mitte nii soolane kui puhas soja.
1000 island- klassikaline, veits fatty kaste, kui minu arust sobib ideaalselt tuunikalaga.



Aasia toiduained vol2


Kindlasti tuleb ka varsti esimesi Aasiapäraste toitude retsepte postitustesse aga ennem tahaksin tutvustada kahte poodi, kus on võimalik erinevaid n.ö defitsiitsemaid komponente leida. Minu eesmärk ei ole reklaamida vaid pigem tuvustada, mida olen lähiümbrusest leidnud. Muidugi on enamus maitseaineid ja koostisosi kallid, tänu väikesele turule ja transpordi kuludele. Samuti pole paljusid toorained üldse võimalik leida. Kuid lihtsamateks retseptideks on põhi komponendid siiski tänu Helsinki Tokyokanile ja Tallinna Piprapoele olemas.

Helsinkis asuv Tokyokan on minu "lähiümbruse" lemmikpoode. Sealt oleme soetanud enamus aasiapäraseid toiduaineid. Kuna Helsinkisse sõidul tehakse päris palju soodukaid pakkumisi, siis on seda väga hea ära kasutada, et enda sahvrisse uusi todiuvarusid koguda.
Tokyokani poes on teendindus ka super, meid on alati seal valida aidatud kõikide tundmatute pakkide hulgast just meile vajalikke produkte. Kui ikka olla võhik Aasia toidukultuuris, siis on hea kui keegi su rumalatele küsimustele rahulikult vastuseid annab. Vestluses sõbraliku poerahvaga tuli ka välja, et Tallinnas asuv Piprapood ostab oma kaupu sealt, ning see seletabki poole kõrgemaid hindad võrreldest Tokyokaniga. Kuid hoolimata Piprapoe krõbedamatest hindadest on see siiski ainus Eestis, kus valik on niivõrd hea, et seda siiski külastada. Ning päris ühe purgi mirnini või miso-supi pärast üle lahe ka ei tasu sõita.
Õnneks on meil ka hea sõber Antti, kes viitsib laeva pealt kummikomme ja Tokyokanist nänni tuua.
Kui aga keegi satub Stockholmi, siis seal on Aasia toiduainete poode rohkem. Esimest korda kui ma taolisesse poodi sattusin, siis ma põhimõtteliselt hullusin, sest igal pool oli riiulitel nii palju tundmatuid purke, pakke ja keraaamikat ja ainus, mida ma mõistsin oli see, et nendest saab super asju kokku keevitada. Sealt siis saingi inspiratsiooni netis ringi surfata ja toiduaineid ning retsepte taga ajada. Kuna Eestis on Jaapani köögiga söögikohad täielikud röövlid oma kõrgete hindade ning kesise menüüga, siis otsustasin, et hakata ise avastama ja katsetama. Edaspidi on ka oodata põhilisi ja lihtsaid minu lemmikuid retsepte siin blogis.

Siin ka Lingid Tokyokanist ja Piprapoest. Kellel huvi, siis sealt leiab palju vajalikku oma kööki.
http://www.tokyokan.fi/
http://www.pipar.ee/

Saturday, November 28, 2009















Mõningad aasiapärased toiduained, mida söökides kasutan pluss niisama silmailu pakkuvat nodi.

1-TEMPURA. Mereandide, kana, köögiviljade, juustu jne. paneerimis "jahu". Tempuras paneeritud toite võib lisada aasiapärastele suppidele või süüa lihtsalt snäkina. Eestis müüakse seda näiteks Piprapoes. Ise ostsime Soomest poest nimega Tokyokan. (Väga vajalik pood aasiatoidu huvilisele)

2- MISO SUPP ehk MISOSHIRO- Jaapani köögi lahutamatu osa. Serveeritakse tavaliselt sushi juurde. Endale meeldib ka vahel niisama mõnusa juustuvõiku kõrvale rüübata. Eestis saadavad misoshirod kahjuks siiski ei ole need kõige paremad, aga ajavad asja ära. Kohustuslik oleks ka miso-supi sisse panna hakitud porrut ja rohelist sibulat. Eestis leiab Miso-suppe pea igast suuremast toidupoest. Ise ostan Piprapoest soodsama hinna pärast.

3- KARRI PASTA- Karri pasta kuubikud, millest saab teha mõnusat aasiapärast karrikastet riisi kõrvale. Pildil olev pakk on pärit Soomest Tokyokanis. Eestis ei ole veel silmanud karripasta kuubikuid. Kui kusagil näete siis andke teada...

4-MAITSEAINETE KOMBO vol1- Tegelikult õiget nimetust ei teagi. Igaljuhul on see riisi sisse segatav maitseainete kompott, selline "kiirtoidukas". Segad riisi sisse ja woillaaa- toit ongi valmis! Eestis seda teadaolevalt ei müüda.

5- VÜRTS- Vürts, mis sobib näiteks Gyudon peale.(Gyudoni retsept postitub ka kindlasti siia lähiajal) Vürts ise on pärit Jaapani sõbra käest ja seda ei ole ka Eestis näha olnud.

6- UDON NUUDLID- Udon nuudleid kasutatakse Udon suppides. Eestis on kuivainena Udon nuudleid müügil näiteks Piprapoes. Pildil olevad Udon nuudlid on vaakumpakendis ja nad ei ole kuivaine vormis. Saadaval on need Tokyokanis.

7-MAITSEAINE KOMBO vol2- "Kiirtoiduka" põhimõttel, et lisada riisile ja valmis. Antud juhul on siis tegemist mereanni maitselisega. Kiire ja lihtne valmistada. Eestis kahjuks ei müüda.

8- KIKKOMANI SOJA- Minu absoluutne lemmik soja (ja muude kastmete) tootja. Klassika.

9- JAAPANI SINEP- Saadaval Tokyokanis.

10-MAITSEAINETE KOMBO vol3- järjekordne "kiirtoidukas". Lisatakse riisile.

11-SAKE- Sake on väga hea maitseaine lihatoitude valmistamisel. Üks viiest põhikomponendist soja, mirini, dashi ja ingveri kõrval.

12-SAKE- Eestis müüdav sake.( Ostetud vist Prismast.)

13-MIRIN- Sakele sarnanev maitseaine. Kasutatakase paljudes liha ja riisi toitudes. Mirini suhkrusisaldus on 40-50%, mis annab toitudele pehme magusa maitse. Mirinit kasutatakse ka näiteks sushiäädika koostises. Pildil olev Mirin on pärit Tokyokanist, kuid seda müüakse ka Piprapoes. Eestis on vist saadaval ka BlueDragoni mirinit, kuid paljud BlueDragoni tooted ei ole minu arust üldse kvaliteetsed ja maitsvad.

14. SUSHI RIISIÄÄDIKAS- Eestis saadaolevalt üks kõige paremaid sushi riisiäädikaid. Kunagi sai ka ise kokku segatud omatehtud riisiäädikat, kuid see muudab sushi valmistamise protsessi veel pikemaks ning seega olengi läinud kergema vastupanu teed ja ostnud valmis toote. Ajab ilusasti asja ära.

15,16- CAYENNE PIPAR- Piripiri kõrval üks mu lemmik vürtse. Kuna ma olen vürtsihoolik, siis on pildile ka kaks purki cayenne sokutatud. NR. 16 on toidupoodises saadaval kuid nr.15 McCormick cayenne kahjuks Eestisse enam sisse ei tooda. Vägemalt olen ma pea kõik poed läbi tuuseldanud ja siiani pole leidnud.

Paljud mõnusad maitseained ja muu pudipadi jäi seekord pildilt välja, kuid kui mõnes retseptid neid kasutan, siis üritan taha ka pilti ja tutvustada, kus neid on võimalik soetada.

Kallid sõbrad ja muud döönerid!

Siin siis asub minu uus blogi, kus saab koguda uusi ideid kokkamiseks. Mõte on kirja panna vanu ja uusi retsepte toitudest mida valmistan. Edaspidi on plaan ka teha mõni mõnus kokandusalane video. Kui minu retseptivaramu hakkab tühjaks jääma siis loodetavasti on videodesse oodata ka külalistena sõpru, kes on nõus mõne oma "firmaroa" saladuskatet kergitama. 
Riputan siia ka edaspidi pilte hurmavatest garneeringutest, mida mu AV oskused võimaldavad ja loodan, et keegi leiab uusi ideid mida kodus näiteks näljastele sõpradele küllatuleku puhul valmistada.