Tuesday, December 29, 2009

Soe kalmaarisalat!


Oh, kuusepuu. oh kuusepuu! Nüüd on siis jõuluaeg läbi ja sellega ka traditsiooniline nuumalaager. Kuigi blogisse pole postitusi vahepeal tekkinud ei tähenda see, et me kodus näljas istusime, hoopis vastupidi- tänavused jõulud käisime mööda sugulaste pidulaudu. Peale rikkalikke verivorsti ja sültide horde tundus kodus kokkamine täiesti üleliigne nii kaalule kui ka isule.
Nii, et see aasta jäi mummu köök verivorstide praginast tühjaks, ehkki Robi täna katsetas esimest korda elus kuidas keeta hapukapsast. Täitsa mõnus tuli! Tubli mees mul.

Peale rasvaseid jõulutoite otsustasin katsetada ka midagi kerget. Kui me sõpradega korraldasime söömaaja Arirangi restoranis. (Super mõnna koht Kopli kandis, autentsete Korea toitudega) Siis sõber Ops ja Pille tellisid mingi imehea kalmaari salati. See jäi mu maitsemeeli kummitama ja täna poes käies leidsin külmletist puhastatud kalmaarid ja otsustasin ise midagi sarnast teha. Tuli mereanni sõprade ja väikese vürtsi austajatele meelepärane roog.

Soe kalmaarisalat! (1-2 portsjon):
1 puhastatud kalmaarituub (külmutatud)
pool suurt punast paprikat
1 kesmine sibul
veerand zukinit
1 tomat
6 shampiljoni
1 küüslaugu küün
1 tl dashi graanuleid (Saadaval piprapoes)
cayenne pipart, musta pipart, soja kastet, soola, soovi korral ka seesami seemneid ja veidi seesamiõli.
vett.

-Kõrvale sobib serveerida ideaalselt väike portsjon keedetud riisi.

Kõigepealt tuleks kalmaarituub sulatada üles kuumas vees. Tavaliselt sügavkülmast tulnud kalmaarid pole päris korralikult ära puhastatud nii, et tuleb tuub seespoolt puhtaks teha ja sealt seest kõik luud jne kräpp välja kookida. Kalmaari lõigata umbes 1,5 x1,5 cm suurusteks kuubikuteks. Kalmaar ka korralikult läbi pesta.
Sibul, zukini, tomat, shampiljonid ja paprika lõikuda ka suuremateks tükkideks, sest tegemist pole niivõrd kastme kui salatiga.
Esimesena prae pannil sibul koos sortsu seesamiõliga. Aegajalt kalla paanile ka vett, et sibul jääks pehmeks ja ei läheks kõrbema. Seejärel lisa kalmaari lõigud, maitsesta pipra, soola, ja sortsu soja kastmega. Lisa shampiljonid, paprika ja purustatud küüslaugu küüs. Sega lusikatäis dashit lusikatäie sooja veega ning lisa pannile, raputa juurde maitse järgi cayenne pipart. Kalla pannile vett. Hauta kõike umbes 10 min ning seejärel lisa zukini. Lisa maitse järgi soola ja pipart. Hauta panni all kuni zukini sisemus muutub pehmeks, kuid koor jääb krõmpsuks.

Serveeri koos keedetud riisi ja hakitud rohelise sibulaga. Nämma!

Friday, December 18, 2009

Tortillarullid hakitud sojaga.


Seekord tahaksin tutvustada mõnusate sojatoodete avarusi. Nimelt leidsime poest firma OÜ "Uus algus" tervislikke sojatooteid.
Väga mõnusaid roogasid saab neist valmistada ja mis esmatähtis - need on võrreldes tavalise lihaga ikka kordi tervislikumad. Näiteks, kui koduse hakkliha rasvaprotsent on kusagil üle 20grammi 100grammi kohta, siis sojahakkliha rasvaprotsent on vaid 2 grammi, samuti ka kalorite 3korde erinevus just sojatoote kasuks. No mina soovitan igaljuhul proovida, kergema elu nimel!

Tarvis läheb:
1 pakk hakitud soja tomati kastmes (200 grammi, Bon kaubamärk)
50 grammi riisi (hästi väike kogus igaljuhul)
4 spl tomatipastat
cayenne pipart, väheke soola, taco maitseainet (Piprapoes on müügil mõnus taco maitseaine)
Hakitud jalopenosid (maitse järgi)
5-6 shampiljoni
1 väike sibul
pool avokaadot
veerand punast paprikat
ümmargused tortilla lehed (mina kasutasin Santa-Maria tex-mex originaali)
juustu

Lõika avokaado piklikekes ribadeks. Keeda riis. Haki sibul ja paprika väikesteks tükkideks, iga shampiljon lõika umbes kolmeks (et jääksid väheke suuremad tükid). Prae sibul, paprika ja shampiljonid, kui need on valmis siis lisa pannile hakitud sojahakkliha (kuna tegemist on valmistoiduga, siis vajab see nüüd ainult soojendamist ja maitsestamist).
Lisa maitse järgi hakitud jalopenod, cayenne pipar, taco maitseaine, veidi soola ja tomatipasta. Sega kõik omavahel laiali, ning lisa neile keedetd riis. Sega ühtlaseks massiks.

Aseta ümmarguse tortilla keskele riivitud juustu, avokaado ribasid ja tehtud sojahakkliha segu. Keera tortilla rulli. Kuna tortilla ise on pehme ja ei seisa vabatahlikult rullis, siis ma soovitan ühekordse niidiga tõmmata ring sõlmega peale, enne ahju panekut.
Antud kogusest peaks jätkuma umbes 4 torlilla rulli sisuks. Kõikidele rullidele tõmba ring niidiga ümber, siis nad ahjus muutuvad mõnusaks krõmpsusks ja säilitavad oma vormi.

Ahjus küpseta 180 kraadi juures 15 min. Enne sööma asumist eemalda niidid.
Head isu: tervislik tortillarull ongi valmis. Serveeri lemmik dipikastmega!

Seasoned Laver!!!!!OMG kui maitsev nagu!


Juhtus selline lugu, et Jaapani sõber Daigo tuli meile külla ja tõi veits Jaapani toiduained. See on alati nii äge, sest me Robiga oleme täielikult Aasia toiduainete fännid, sealt poolt on ikka nii palju mida õppida ja nii palju uusi maitseid oodata. Daigo oskab alati üllatada, sest asjad mis ta meile on toonud on maitsvad ja lähiümbrusest täielikud defkad.
Seekord tõi ta meile paki, mille peale oli kirjutatud Seasoned Laver (Korea toiduaine), Daigo kiitis neid ja ütles et"oishii!!" Pakilt tundus, et mingit sorti nori lehed.
Eile tundsin, et imelik aga hull nori isu on, leidsin kapist sushi tegemisest mõned ülejäänud lehed ja pugisin need ära. Aga jäi väheseks, siis jäi silma Daigo toodud pakk. Tegime siis selle lahti ja OMG ma võiks ütelda, et see on minu 2009 aasta maitseelamus nr.1!
Täpselt ei tea kuidas need tehtud on aga tundub, et nori lehed on õlis kuidagi grillitud või praetud ja maitsestatud- lihtne aga uskumatult maitsev. Mega mõnus snäkk niisama või lisastud erinevatesse söökidesse.
Antud pakk kaudus põhimõtteliselt sekunditega meie kõhtu! Kogu asi lõppes sellega ,et ma ei suutnud end tagasi hoida ja lakkusin ka terve paki sisemuse üle. Tundsin sama mis lapsena, kui keegi sugulane tõi välismaalt banaani ainult, et Seasoned Laver oligi tõeline elamus peale kõiki banaane mida söönud olen.
Aga õnneks pole enam nõuka aeg ja internetis saab Seasoned Laverit tellida kastide kaupa. Aitähh Daigo, meie silmaringi laiendamast. Proovige seda kindlasti. Mina igaljuhul jään postisaadetist ootama!

Parim pesto pasta!


Selle retsepti levik sai alguse Anttilt, nimelt ta õpetas seda Robile ja siis kui ma Portugalis õppisin ja Robi mulle külla sõitis, siis me sõime seda pastat seal vist mingi kolm päeva järjest:D. Pagan kui hea, lihtne ja kiire see on. Alati 100% minek garanteeritud!

Selleks läheb vaja (ports 3-4 inimesele)

500-600 grammi kanafileed
200 grammi mozzarellat
pakk shampiljone
purk pestot (rohelist)
300 grammi pastat (vastavalt maitsele: pennesid, liblikaid, sarvekesi või kruvimakarone)
Garneeringuks peale värskeit basiilikat ja riivitud parmesani.

Kuidas teha:
Haki kanafilee ja prae/woki pannil mõnusalt kuldselt pruuniks. Kui kana on enamvähem valmis viska pannike ka shampiljonid ja valmista need koos kanaga. Maitsesta soola ja musta pipraga.
Keeda pasta õrnalt soolaga maitsestatud vees. Valmis pasta nõruta sõelas ning kalla tagasi potti, kuhu juurde kalla nüüd ka praetud seened, kanafilee, tükeldatud mozzarella ja purk pestot. Sega madalal tulel kõik omavahel kokku (kuni mozarella sulab) nii, et kõik makaronid (pasta) oleksid ülejäänud komponenidega koos.
Serveeri koheselet!

Oi kui nämmmmmmmmaaaaaaa!!!!!! 0_=

Wednesday, December 9, 2009

Jaapani karri riisiga!


Pildil olevas karri toidus on ka kirsstomatid, mis ma huvi pärast sisse panin aga ilma tuleb kõik isegi maitsvam. Teine pilt on karripasta kuubikutest.
Originaalses Jaapani karri retseptis kasutatakse baklazaani, kuid viimase mõru maitse tõttu valin alati suvekõrvitsa, mille koor jääb kastme sees samuti mõnusalt krõmps.
Karri kastmes kasutan Tokyokanist ostetud karripasta kuubikuid, kuid ma usun, et Eestis on võimalik karripastat saada ka suuremates kauplustes. (vähemalt soovitan seda taga ajada, sest tegemist on eriti mõnusa vürtsika toiduga).

Selleks läheb tarvis:
2 sibulat
1 väike porgand
1 keskmine suvekõrvits
2 väikest rohelist paprikat
7,8 shampiljoni
2 suurt küüslaugu küünt
tükk värsket ingveri
1 spl. karri maitseainet (seda kõige tavalisemat)
sorts oliiviõli
300ml tomati pastat või tükeldatud tomateid konservis
klaas vett
1 köögivilja buljongikuubik
2 loorberilehte
3 kuubikut karripastat
pool väikest õuna

Haki üks sibul väikesteks tükkideks ja teine sibul tükelda suuremateks tükkideks. Riivi porgand, küüslauk ja ingver. Tükelda suvekõrvits ja paprika, et jääksid suuremd tükid ~2-3 cm läbimõõduga). Viiluta iga shampiljon kolmeks. Koori ja riivi õun. Haki karripasta kuubikud tükkideks.

1) Pane pannile sorts oliiviõli ja prae selles üks VÄIKESEKS HAKITUD sibul, seni kuni see muutub klaasjaks ja pehmeks.
2) Lisa pannile riivitud porgand, sega ja prae madalal kuumusel veel 3 min.
3) Lisa pannile riivitud küüslauk ja ingver ning sega.
4) Lisa karri maitseaine. (see tavaline, mis igalpool saada) ja prae madalal temperatuuri veel
2-3 min.
5)Nüüd lisa suvekõrvits, seened ja ülejäänud sibul (teine sibul, mis lõigati suuremateks tükkideks). Sega hoolikalt läbi.
6)Lisa tomatipasta ja vesi, puista sisse buljongi kuubik ja loorberilehed. Sega kõik läbi ja prae madalal kuumusel kaane all 10 min.
7)Seejärel lisa tükeldatud karripasta kuubikud, riivitud õun ja roheline paprika. Sega läbi ja hauta seni kuni roheline paprika on valmis (poolenisti krõmpsuv).

Serveeri riisi ja praetud kanafilee tükkidega.

Tuesday, December 8, 2009

Forelli-suvekõrvitsa laevuke!

Antud juhul tegin laevukesed forelliga, kuid alati võib kasutada ka mõnda muud kala. Heledama lihaga kalades on vähem rasva kuid forell, lõhe, angerjas on suurema rasvasisaldusega. Mina siiski kalarasva ei pelga, pigem vastupidi..

Vaja läheb (portson 1 näljasele, või kahele pool-näljasele):
1 keskmine suvekõrvits
300 grammi forellifileed
100 grammi krevette
värsket tilli
värsket tüümiani
soola, sidrunipipart
100 grammi mozzarella juustu

Talita järgmiselt:
Lõika suvekõrvits pooleks ja uurista välja pehme seementega sisu, et tekiks kaks laevukest. Vooderda need seest tilli, mõne lehe tüümiani, soola ja sidrunipipraga. Lõika kalafilee väikesteks tükkideks ja hõõru neid väikese koguse soola, sidrunipipra ja tilliga ning aseta seejärel suvekõrvitsast tehtud laevukeste sisse.
Seejärel pista laevukesed ahju, küpseta 190 kraadil 30 min, seejärel kata laevukesed tükeldatud mozzarellaga. Pista tagasi ahju ja küpseta veel umbes 20 min.

Serveeri riisi või aurutatud juurviljadega!

Saturday, December 5, 2009

Koorene peekonipasta päikesekuivatatud tomatitega!

Reede õhtu ja mida mõnusamat teha, kui sõpsidega süüa valmistada! Seekord tegi süüa Nelli ja teised kõik lihtsalt vaatasid näljaste pilkudega pliidi suunas kuni mõnus peekonipasta oli valmis. Klaasi veintsi kõrval maitses kõik ideaalset ja peale korralikku kõhutäit saime rahulikus õndsuses diivanisse vajuda ja paar filmi ka ära vaadata. Järjekordne mõnus õhtu!


Siit ka Nelli valmistatud pasta retsept (kogus kuuele):
1,5 pakki penne pastat
3 pakki toorsuitsupeekonit
1suur sibul
3-4 küüslauguküünt
1 purk päikesekuivatatud tomateid
1 pakk kohvikoort
1 pakk vahukoort
2 topsi Miree Gorgonzola toorjuustu (sobib ka suur tops Merevaiku)
1 pott värsket tüümiani
1 pott värsket oreganot
(serveerimiseks parmesani, kirsstomateid ja ürdisaia)

Pane pasta keevasse soolasesse vette. Samal ajal kui pasta keeb, prae pannil koos õliga hakitud sibul ja küüslauk. Veidi enne valmimist lisa tükeldatud peekon ja prae läbi. Kui pasta on valmis, nõruta see. Pane sibula, küüslaugu ja peekoni seguga pann uuesti tulele. Lisa kohvikoor ja vahukoor ning toorjuust. Sega. Pane pannile koorese kastme hulka pasta ja tükeldatud päikesekuivatatud tomatid. Maitsesta soola, pipra, oregano ja tüümianiga. Serveeri koos maitserohelise, kirsstomatite ja ürdisaiaga.

Thursday, December 3, 2009

Kanasupp!


Tänane retsept on tervislik kanasupp. Supid on alati olnud ühed minu lemmikud ja seega otsustasin kirja panna kuidas teha lihtsat ja maitsvat kanasuppi. Leeme valmistamine on supi juures küige olulisem ja aega nõudvaim osa, seega soovitan suppi teha alati suurde potti nii, et jätkuks kohe mitmeks päevaks:D
Selleks läheb tarvis (~3 liitrise poti jaoks):
2 kanakoiba või 4 kanakintsu
3 keskmist kartulit
2 porgandit
300 grammi brokolit
2 loorberi lehte
1 sibul
2 kuubikut kanabuljongit
soola, pipart, mõni oksake värsket peterselli, basiilikat ja tilli ning kümmekond koriandri seemet.

Talita järgmiselt:
Haki porgand, kartul ja brokoli väikesteks tükkideks.
Aja potitäis vett pliidil keema. Lõika sibulasse sisse väikesed sälgud. Pane sibul, kana, loorberilehed ja koriandriseemned potti keema. Keeda umbes tund, pidevalt leemelt vahtu koorides. (Vahu koorimine on leeme keetmisel väga oluline, see on kõik mustus, mis lihast välja tuleb.)
Kui leem on umbes tund keenud, siis võta potist välja kanatükid, sibul ja loorberi lehed.
Haki basiilika, till ja petersell väikesteks tükkideks.
Nüüd lisa leeme sisse tükeldatud kartul, porgand, brokoli ning hakitud basiilika, till, petersell ja buljongi kuubikud ning maitsesta soola ja pipraga. Kui leem on pika keetmise peale suuremalt jaolt aurustunud, siis lisa juurde ka vett.
Lõika leemes keedetud kana väikesteks tükkideks ja lisa supile. Keeda, kuni aedviljad on pehmed. Ja imehea supp ongi valmis.

Serveeri koos törtsu hapukoore ja hakitud rohelise sibulaga.

Tuesday, December 1, 2009

Sushi! Muna ja lõhe sushi ning erinevad makid!


Sushit on võimalik kümneid ja kümneid erinevaid variate valmistada. Täna aga otsustasime, et teeme kodus juba klassikaks muutunud muna ja lõhe sushit ning sinna kõrvale kurgi, salati, makra, avokaado ja lõhe makisid.



Selleks kõigeks läheb vaja:

*6 muna

*Salati lehti

*Makrat

*Avokaadot

*Kurki

*Sushi norit (Sushi lehed)

*Wasabit

*Soja kastet

*Marineeritud ingverit

*(Sushi) riisi- Tegelikult sobib spetsiaalse sushiriisi asemel ka tavaline pudruriis. Eriti kui kodus on riisikeetja, tuleb pudruriisist välja väga hea tekstuuriga riis. Kui on aga huvi spetsiaalse sushiriisi vastu ja kellel näiteks reis Soome plaanis, siis soovitan külastada Tokyokani, kus saab suurtes pakkides sushiriisi poole odavamalt, kui meilt poodidest.

*Riisiäädikas- Mina kasutan poest ostetud riisiäädikat. Aga siinkohal annan ka retsepti, kuidas ise sushiäädikat valmistada. See säilib vabalt külmkapis mõned kuud, nii et kellel tahtmist saab ka seda kodus valmistada.

Sushi riisiäädikas:

100 ml veiniäädikat

50 ml mirinit

50 ml suhkrut

1 tl. soola

Siis tuleb see kõik potis soojaks lasta (mitte keema) ja enne kasutamist jälle maha jahutada.


Riisi ettevalmistamine:

1)Kalla riis suurde kaussi. Sinna juurde pane külma vett. Sega riisi külmas vees, kuni vesi läheb sogaseks.

2)Kalla sogane vesi välja.

Korda protseduuri vähemalt 3-4 korda. Seejärel jäta riis külmas vees seisma (~20 min) niikauaks kuni riisiterad muutuvad lumivalgeks.(pilt nr3.)


Riisi keetmine ja äädika lisamine:

Ideaalne oleks riis riisikeetjasse pista aga kui seda luksust pole, siis talita järgmiselt:

Riisi keetmiseks sobivad ideaalselt kõik paksu põhjaga potid! Kalla riis potti ja vala peale külma vett. Vett peaks potis olema nii palju, et ulatub 1cm riisi pinnast üle.

Sulge pott kaanega. (parim on klaasist kaas, siis saab paremini keetmis protsessil silma peal hoida, sest keetmise ajal ei tohi riisi segada!)

Nüüd kuumuta, kuni riis hakkab keema. Keeda riisi 5 min suurel kuumusel (jälgi, et üle ei keeks).

Seejärel keera kuumus madalaks ning keeda veel 5 min.

Peale keetmist tuleb riis läbi segada.

Seejärel asetada kaane asemel potile rätik ning lase nii umbes 5 min seista.

Seejärel lisa riisile äädikas.

Riisi ja äädika vahekord 1/7- 1/8. Sega riis äädikaga korralikult läbi. Lase seista kuni riis on jahtunud.


Lõhe, muna ja maki täidiste ettevalmistamine:

Tõmba lõhefileest pintsettidega suured luud välja, nii et liha lääks ilusasti terveks. Fileeri lõhe. Tükid peaksid olema piisava suurusega, et mahuksid tehtavatele sushiriisi pätsikeste peale. Need tükid, mis nässu lähevad sobivad ideaalselt makide sisse.

Koori kurk ja lõika pikkupidi pooleks. Seejärel tükelda pooled pikkadeks lõikudeks ja eemalda kurgi südamik.

Lõika avokaado pikkadeks lõikudeks ning tee sama ka makraga.


Omleti valmistamine:

Sega kausis kuus muna. (Maitseks võib lisada soola ja mirinit)

Aasia omleti jaoks on tegelikult olemas spetsiaalne ruudu kujuline pann. Mina aga kasutasin tavalist pannkoogi panni. Põhiline, et pann oleks võimalikult ühtlase põhjaga (mitte wok-pann)

1)Kalla 1/3 segatud munast pannile nii, et moodustuks "ülepanni kook".

2) Kui muna on tahkunud siis rulli see ühte nurka kokku.

3)Vabale panniosale kalla pool alles jäänud munast, kui see on pannil tahkunud, siis rulli see ümber esimes munarulli.

(pilt nr 4)

5)Talita sama ka viimase kolmandikuga segatud munast-

6) Lõika valmistatud rull-omlett viiludeks.


Sushi valmistamine:

1) Võta väike tükk jahtunud sushiriis, aseta see pihku. Vajutades sellele kahe sõrmega, ning keerutades seda peos ringi mudi riisist sushipätsike.

2) Määri sushipätsile wasabit.

3) Aseta sushipätsikesele fileeritud lõhetükk.

4)Talita eelnev ka muna sushiga, et aga muna riisi peal püsiks, kinnita see nori ribaga.


Maki valmistamine:

*Sushi valmistamisel on hea hoida lähedal kauss veega, kuhu käsi pista. Vesi aitab kleepuva riisi vastu.

Aseta nori leht (LÄIKIVAM POOL ALLA) sushi rullimismatile. Seejärel kata nori õhukese kihi riisiga, jäta ülevalt vabaks ~1,5 cm riba. (See on vajalik, et kokku rullides nori kleepuks üksteise vastu)

Nüüd tõmba näpuga õhuke triip wasabit üle riisi ja aseta meelepärased täidised makile.

Kokkurullides suru õrnalt makirullile ja keeruta seda veidi rullmati sees, et maki omandaks õige kuju.

Nüüd kus makirull on valmis, võta terav nuga ja poolita maki, saadud pooled lõika kolmeks nii, et igast makirullist tuleks 6 maki tükki.


Sushi juurde sobib ideaalselt Miso-supp. Sinna sisse tuleks kindlasti lõigata porrut ja rohelist sibulat.

Sushi kastetakse vahetult enne söömist soja kasmesse, kuhu on maitse järgi lisatud ka wasabit.

Seekord tegime lõhe ja muna sushit, kuid erinevaid lisandeid on palju, mõned mida kindlasti soovitan proovida on

kammkarp, tuunikala (kõige värskem valik Stockmannis), hiidkrevetid ja valge redis.

Muidugi on veel sadu erinevaid kombinatsioone kuidas sushit valmistada. Kahjuks aga kõiki vajalikke komponente Eestist ei leia, aga kõige klassikalisemat valikukut siiski saab teha, nii et tuleb varuda veidi aega ja kannatust ning igalühel on võimalik valmistada seda maitsvat ja ülitervislikku Jaapani toitu.


Oishii!! O_o


Monday, November 30, 2009

Kana-ananassi ahjuroog!


















KANA-ANANASSI AHJUROOG!
(3 portsu)

Tegemist on mõnusa ja kerge toiduga.
Tarvis läheb:
300 grammi kanafileed
5-6 ananassi ketast (konserv või värske)
1 keskmine sibul
1 keskmne porgant
mõned shampiljonid
piima (–100ml)
tomati pastat (-100ml)
1 tomat
150 grammi juustu
soola, pipart, peterselli.

Prae sibul, kui sibul on klaasjas lisa porgand ja seened. Hauta veel mõned minutid, et porgand läheks pehmemaks. Lisa maitse järgi peterselli, soola ning pipart.
Kanafilee lõika piklikuteks kotletisarnasteks lõikudeks, (läbimõõduga kuskil 1,5 cm). Seejärel tambi lihatükke mõned korrad lihahaamriga. Üle ei tohiks taguda, liha peaks jääma piisavalt elasteseks, kuid samas tuleks tükkide pinnalt tasandada suuremad mügarad.
Seejärel raputa tükkidele mõlemale poole soola ja pipart.
(Võib ka lisada lemmikürte nt. basiilika, seesamiseemne õli jne)
Aseta tambitud tükid ahjuvormile.
Sega piim ja tomatipasta. Pintselda kanat
ükid tehtud kastmega üle, jättes pool kastmest alles. (Üleujutada kana pole mõtet.)
Pista ahjuvorm kanaga ahju ja küpseta 200 kraadi juures umbes 20 min.
Viiluta tomat ja riivi juust.
Kui kana on ahjus 20 min küpsenud, siis pintselda alles jäänud kaste kanatükkide peale ühtlaselt laiali. Lisa praetud sibul, porgand ja seened. Kõige peale aseta viiultatud tomatid ja ananassi kettad ning raputa peale riivitud juust.
Pista tagasi ahju 180 kraadi juures 15 min
(Või seni kuni juust sulab ja muutub krõbedaks.)

Ja ongi valmis! Head isu!

Sunday, November 29, 2009

Kerge ja maitsev tuunikala salat!





Salati retsept on väga lihtne ja välja tuleb alati maitsev. Hetkel on tegemist tuunikalaga, kuid tuunikala võib asendada näiteks kana või krevettidega.
Samuti on salatitesse veel hea muidki lisandeid panna, kui minu külmkapp hetkel piirdus olemasolevate produktidega. Mõnusad lisandid on veel näiteks tofu, mais, basiilika ja ahjus küpsetatud väikesed saiakuubikud.

TUUNIKALA SALAT (2 portsionit)

1/3 jääsalati kapsapeast
2 tomatit
1/2 avokaadot
1/3 suurest salatisibulast
2 muna
kurki
1 purk tuunikala. (Suured tükid vees/õlis- olenevalt, mis kastmega hiljem salatit maitsestada: kui kasutada näiteks soja baasil kastmeid, siis sobib häsi tuunikala õlis, kui hiljem lisatav kaste on näiteks mõni kooresem kaste, siis need on piisavalt rasvased, et kasutada tuunikala vees.)
6-7 shampiljoni
2 küüslaugu küünt
2 spl hapukoort
soola, pipart, rohelist sibulat, seesami seemneid



Haki sibul, jääsalat, tomat kurk, avokaado. Minule isiklikult meeldivad suuremda tükid aga see jällegi oleneb maitsest. Tavaliselt sibul ja avokaado on salati sees mõnus pikkade laastudena, nii ei kao nad kapsalehtede vahele ja maitse tuleb paremini esile.
Keeda munad kõvaks.
Lõika iga shampiljon kolmeks, sest pannil tõmbavud seened kokku. Prae küüslauguga, lisa soola ja pipart. Kui pann hakkab seeni liigselt kuivatama, siis lisa veidi vett ja hauta edasi. Kui seened on omandanud küpse vormi siis lisa hapukoor. Sega seened hapukoorega läbi ja prae kuni hapukoor muutub kreemjaks kastmeks seente ümber.
Nüüd kõik taldrikule ja siis saab oma garneerimis oskuse lendu lasta, mina kasutasin kaunistuseks seesami seemneid ja hakitud rohelist sibulat.

Kui salati baas on valmis siis nüüd on täiesti maitse asi, millist kastet peale panna. Toon ka välja kolm lemmik varianti.
Soja- Soja on kerge, kuid muidugi soolane, nii et tuleb kogusega ettevaatlik olla.
Soja baasil kastmed- (näide pildil) kerged, vähese kalorsusega, soja fännidele, sageli erinevate maitsetega ja mitte nii soolane kui puhas soja.
1000 island- klassikaline, veits fatty kaste, kui minu arust sobib ideaalselt tuunikalaga.



Aasia toiduained vol2


Kindlasti tuleb ka varsti esimesi Aasiapäraste toitude retsepte postitustesse aga ennem tahaksin tutvustada kahte poodi, kus on võimalik erinevaid n.ö defitsiitsemaid komponente leida. Minu eesmärk ei ole reklaamida vaid pigem tuvustada, mida olen lähiümbrusest leidnud. Muidugi on enamus maitseaineid ja koostisosi kallid, tänu väikesele turule ja transpordi kuludele. Samuti pole paljusid toorained üldse võimalik leida. Kuid lihtsamateks retseptideks on põhi komponendid siiski tänu Helsinki Tokyokanile ja Tallinna Piprapoele olemas.

Helsinkis asuv Tokyokan on minu "lähiümbruse" lemmikpoode. Sealt oleme soetanud enamus aasiapäraseid toiduaineid. Kuna Helsinkisse sõidul tehakse päris palju soodukaid pakkumisi, siis on seda väga hea ära kasutada, et enda sahvrisse uusi todiuvarusid koguda.
Tokyokani poes on teendindus ka super, meid on alati seal valida aidatud kõikide tundmatute pakkide hulgast just meile vajalikke produkte. Kui ikka olla võhik Aasia toidukultuuris, siis on hea kui keegi su rumalatele küsimustele rahulikult vastuseid annab. Vestluses sõbraliku poerahvaga tuli ka välja, et Tallinnas asuv Piprapood ostab oma kaupu sealt, ning see seletabki poole kõrgemaid hindad võrreldest Tokyokaniga. Kuid hoolimata Piprapoe krõbedamatest hindadest on see siiski ainus Eestis, kus valik on niivõrd hea, et seda siiski külastada. Ning päris ühe purgi mirnini või miso-supi pärast üle lahe ka ei tasu sõita.
Õnneks on meil ka hea sõber Antti, kes viitsib laeva pealt kummikomme ja Tokyokanist nänni tuua.
Kui aga keegi satub Stockholmi, siis seal on Aasia toiduainete poode rohkem. Esimest korda kui ma taolisesse poodi sattusin, siis ma põhimõtteliselt hullusin, sest igal pool oli riiulitel nii palju tundmatuid purke, pakke ja keraaamikat ja ainus, mida ma mõistsin oli see, et nendest saab super asju kokku keevitada. Sealt siis saingi inspiratsiooni netis ringi surfata ja toiduaineid ning retsepte taga ajada. Kuna Eestis on Jaapani köögiga söögikohad täielikud röövlid oma kõrgete hindade ning kesise menüüga, siis otsustasin, et hakata ise avastama ja katsetama. Edaspidi on ka oodata põhilisi ja lihtsaid minu lemmikuid retsepte siin blogis.

Siin ka Lingid Tokyokanist ja Piprapoest. Kellel huvi, siis sealt leiab palju vajalikku oma kööki.
http://www.tokyokan.fi/
http://www.pipar.ee/

Saturday, November 28, 2009















Mõningad aasiapärased toiduained, mida söökides kasutan pluss niisama silmailu pakkuvat nodi.

1-TEMPURA. Mereandide, kana, köögiviljade, juustu jne. paneerimis "jahu". Tempuras paneeritud toite võib lisada aasiapärastele suppidele või süüa lihtsalt snäkina. Eestis müüakse seda näiteks Piprapoes. Ise ostsime Soomest poest nimega Tokyokan. (Väga vajalik pood aasiatoidu huvilisele)

2- MISO SUPP ehk MISOSHIRO- Jaapani köögi lahutamatu osa. Serveeritakse tavaliselt sushi juurde. Endale meeldib ka vahel niisama mõnusa juustuvõiku kõrvale rüübata. Eestis saadavad misoshirod kahjuks siiski ei ole need kõige paremad, aga ajavad asja ära. Kohustuslik oleks ka miso-supi sisse panna hakitud porrut ja rohelist sibulat. Eestis leiab Miso-suppe pea igast suuremast toidupoest. Ise ostan Piprapoest soodsama hinna pärast.

3- KARRI PASTA- Karri pasta kuubikud, millest saab teha mõnusat aasiapärast karrikastet riisi kõrvale. Pildil olev pakk on pärit Soomest Tokyokanis. Eestis ei ole veel silmanud karripasta kuubikuid. Kui kusagil näete siis andke teada...

4-MAITSEAINETE KOMBO vol1- Tegelikult õiget nimetust ei teagi. Igaljuhul on see riisi sisse segatav maitseainete kompott, selline "kiirtoidukas". Segad riisi sisse ja woillaaa- toit ongi valmis! Eestis seda teadaolevalt ei müüda.

5- VÜRTS- Vürts, mis sobib näiteks Gyudon peale.(Gyudoni retsept postitub ka kindlasti siia lähiajal) Vürts ise on pärit Jaapani sõbra käest ja seda ei ole ka Eestis näha olnud.

6- UDON NUUDLID- Udon nuudleid kasutatakse Udon suppides. Eestis on kuivainena Udon nuudleid müügil näiteks Piprapoes. Pildil olevad Udon nuudlid on vaakumpakendis ja nad ei ole kuivaine vormis. Saadaval on need Tokyokanis.

7-MAITSEAINE KOMBO vol2- "Kiirtoiduka" põhimõttel, et lisada riisile ja valmis. Antud juhul on siis tegemist mereanni maitselisega. Kiire ja lihtne valmistada. Eestis kahjuks ei müüda.

8- KIKKOMANI SOJA- Minu absoluutne lemmik soja (ja muude kastmete) tootja. Klassika.

9- JAAPANI SINEP- Saadaval Tokyokanis.

10-MAITSEAINETE KOMBO vol3- järjekordne "kiirtoidukas". Lisatakse riisile.

11-SAKE- Sake on väga hea maitseaine lihatoitude valmistamisel. Üks viiest põhikomponendist soja, mirini, dashi ja ingveri kõrval.

12-SAKE- Eestis müüdav sake.( Ostetud vist Prismast.)

13-MIRIN- Sakele sarnanev maitseaine. Kasutatakase paljudes liha ja riisi toitudes. Mirini suhkrusisaldus on 40-50%, mis annab toitudele pehme magusa maitse. Mirinit kasutatakse ka näiteks sushiäädika koostises. Pildil olev Mirin on pärit Tokyokanist, kuid seda müüakse ka Piprapoes. Eestis on vist saadaval ka BlueDragoni mirinit, kuid paljud BlueDragoni tooted ei ole minu arust üldse kvaliteetsed ja maitsvad.

14. SUSHI RIISIÄÄDIKAS- Eestis saadaolevalt üks kõige paremaid sushi riisiäädikaid. Kunagi sai ka ise kokku segatud omatehtud riisiäädikat, kuid see muudab sushi valmistamise protsessi veel pikemaks ning seega olengi läinud kergema vastupanu teed ja ostnud valmis toote. Ajab ilusasti asja ära.

15,16- CAYENNE PIPAR- Piripiri kõrval üks mu lemmik vürtse. Kuna ma olen vürtsihoolik, siis on pildile ka kaks purki cayenne sokutatud. NR. 16 on toidupoodises saadaval kuid nr.15 McCormick cayenne kahjuks Eestisse enam sisse ei tooda. Vägemalt olen ma pea kõik poed läbi tuuseldanud ja siiani pole leidnud.

Paljud mõnusad maitseained ja muu pudipadi jäi seekord pildilt välja, kuid kui mõnes retseptid neid kasutan, siis üritan taha ka pilti ja tutvustada, kus neid on võimalik soetada.

Kallid sõbrad ja muud döönerid!

Siin siis asub minu uus blogi, kus saab koguda uusi ideid kokkamiseks. Mõte on kirja panna vanu ja uusi retsepte toitudest mida valmistan. Edaspidi on plaan ka teha mõni mõnus kokandusalane video. Kui minu retseptivaramu hakkab tühjaks jääma siis loodetavasti on videodesse oodata ka külalistena sõpru, kes on nõus mõne oma "firmaroa" saladuskatet kergitama. 
Riputan siia ka edaspidi pilte hurmavatest garneeringutest, mida mu AV oskused võimaldavad ja loodan, et keegi leiab uusi ideid mida kodus näiteks näljastele sõpradele küllatuleku puhul valmistada.